جستجو    
امروز یکشنبه 1396/3/7 شمسی برابر با 5/28/2017  میلادی زمان بارگذاری صفحه 7:26


   عناوین جدید
عبور مجردها از سن مناسب ازدواج/کاريکاتور
اداره کشور به دعوا احتیاج ندارد
رهبر انقلاب در دیدار با دانشجویان برتر کشور: عده‌ای تا کلمه‌ «دشمن» تکرار می‌شود، ناراحت می‌شوند
اصولا بود و نبود وزارت ارشاد چه تفاوتی دارد؟
سیاست‌های کلی انتخابات و نظامیان/حل این مسئله احتیاج به شفافيت بيشتري دارد
استعفای وزیر ورزش و جوانان تایید شد
خداحافظی ۳ وزیر با کابینه/ استعفای فانی تکذیب شد
رهبر انقلاب: ممنوعیت ورود نیروهای مسلح و قوای سه‌گانه در دسته‌بندی‌های سیاسی و جناحی انتخابات
بیکاری، مشکل بزرگ اقتصاد ایران
از سال آینده بنزین وارد نمی‌کنیم
یکی از فرماندهان ارشد سابق ناتو : تقابل نظامی ایران و آمریکا بعد از انتخابات حتمي است
نقدی از سر علاقه؛ برسد به دست آیت‌الله
به بهانه پایان احمدی‌نژاد در سپهر سياسي ايران/پایان عصر چپ‌گرایی در ایرانِ بعد از انقلاب
پاپ: التماس می‌کنم در حلب آتش بس كنيد
اعتراف قاپ‌زن حرفه‌اي
آمران حمله به مطهری، نظامی هستند
علی مطهری در نامه‌ای به آیت‌الله یزدی: رویکردتان، دین‌گریز است
ایران بر سکوی نایب قهرمانی جهان تکیه زد
آيا نقد، مصداق ‌‌‌فعالیت تبلیغی علیه نظام‌‌‌ است؟ تاملی بر ‌‌‌فعالیت تبلیغی علیه نظام
به زودي كانديداي مورد حمايت احمدي‌نژاد مي‌آيد! پروژه جديد ياران احمدي‌نژاد؛ معاون اولي او
توضیح رهبر انقلاب درباره جلسه خصوصی با محمود احمدی‌نژاد/ گفتیم صلاح نمی‌دانیم شما شرکت کنید
جناب خان به پیشواز مرگ رفت
دوبار اعدام برای شوهرعمه قاتل
باهنر هم منع احمدی‌نژاد از كانديداتوري را تاييد كرد
زن جوان، قربانی عشق شیطانی شوهر
   مقالات

اعتماد چیزی که این روزها گم شده است

فائزه، فائزه است! «دختر هاشمي» يا «فائزه هاشمي»؟

چه شد که به امروز رسیده‌ایم؟ این نشانه‌های روشن

چرايي بي‌رغبتي اصولگرايان

هشدار درباره نظریه جمهوری مداحان

هفته دفاع مقدس ، مظهر پیروزی مقاومت مظلومانه - کرم محمدی*

مديران‌قانون‌‌پذيرکجايند؟

"بایدها و نبایدهای قانون خدمت وظیفه عمومی"

يمن؛ وجدان‌هاي خواب؛ چشم‌هاي نابينا

نامه صادق زیباکلام به سعيد مرتضوی؛ بسیاری از رویدادهای ۸۸ همچنان در تاریکی‌اند

گزينه‌ نهايي اصلاح طلبان

باندبازی سیاسی به نام اصولگرایی

"ناظری و زیستن به عشق موسیقی ایرانی"

یکسال کلیدی روحانی

ماموران‌ايراني‌بدون‌سفرنامه!

ذبح محترمانه قانون!

مصدق بزرگ و یخ‌بندان مرداد 32

رسانه های قصرشیرین را دریابید

تاریخ کرمانشاه می گوید؛ سهم ما بیشتر از اینهاست!

اصلاحات و رعايت قواعد بازي


کد مطلب  4387      تاریخ مطلب     1394/11/07

کردستان برنامه و افق اقتصادی ندارد
اقتصاد از پایه‌های اصلی رشد هر جامعه‌ای به شمار می‌رود و بنیان توسعه بر پایه یک اقتصاد مترقی و پویا شکل می‌گیرد...

اقتصاد از پایه‌های اصلی رشد هر جامعه‌ای به شمار می‌رود و بنیان توسعه بر پایه یک اقتصاد مترقی و پویا شکل می‌گیرد. مقوله اقتصاد در کردستان را باید از جهات و زوایای گوناگونی نگریست و با مقایسه و تطبیق نظرات در این حوزه به یک چشم انداز روشن رسید. همشهری کردستان در ادامه گفت و گوهای اقتصادی، این بار سراغ «سبحان وکیلی»، کارشناس ارشد اقتصاد رفته است تا از زاویه دید وی به بررسی و چند و چون پاره‌ای از موضوعات مهم در حوزه اقتصاد بپردازد.
وضعیت اقتصادی استان را به طور کلی چگونه ارزیابی می‌کنید؟
برای بررسی وضعیت اقتصادی استان، ناچاریم نگاهی هم به شرایط اقتصادی کشور به صورت کلی داشته باشیم و نمی‌توان و نباید این دو را جدا از یکدیگر ارزیابی کرد. اگر چه توافقاتی در زمینه مسائل هسته‌ای حاصل شده است، اما اوضاع نابسامان کشورهای همسایه و همچنین حضور داعش در منطقه مشکلات ما را دو چندان کرده است. در این میان به نظر می‌رسد تمرکز روی مشکلات داخلی از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود، زیرا تنها عوامل داخلی هستند که ما بر آنها کنترل داریم. اما این‌که این عوامل چیستند و چگونه می‌توان بر آنها غلبه پیدا کرد نیازمند بحثی جداگانه است. کردستان در حال حاضر از 3 معضل همیشگی تورم، بیکاری و نبود برنامه ریزی صحیح در حوزه اقتصاد رنج می‌برد.
پیرامون 2 پارامتر نخست، صحبت‌های زیادی انجام شده است و همگان بر تأثیر مخرب آنها بر اقتصاد استان اذعان دارند، اما هدف من بررسی بیشتر سومین عامل، یعنی نبود برنامه و افق اقتصادی در کردستان است. این امر نیز مختص یک دولت یا برهه‌ای خاص نیست و همواره سیاست‌هایی که به شکل استانی در حوزه اقتصاد تدوین شده اند به دلیل این‌که مبنای دقیق و علمی چندانی نداشته اند توفیقی نیز کسب نکرده‌اند. نتیجه آن، انجام اقدام‌های موازی، شتابزده و ناهمگون با یکدیگر بوده که حاصل نبود یک برنامه منسجم است. به نظر من اگر دولت با استفاده از نظرات نخبگان و کارشناسان مستقل حوزه اقتصاد، به تدوین سیاست‌های محلی اقدام کند، می‌تواند با ارزیابی دقیقی از وضعیت اقتصادی استان به دنبال راهکاری برای حل مشکلات باشد.
سیاست اخذ مالیات بیشتر که در کشور و به تبع آن در کردستان دنبال می‌شود چه پیامدهایی خواهد داشت؟
از جمله راه‌های تامین مالی دولت‌ها در کشورهای پیشرفته مالیات گیری است و گفته می‌شود اگر نظام مالیات گیری صحیح باشد، می‌توان آن را به عنوان پایدارترین نوع درآمد قلمداد کرد. اما از آنجا که نظام مالیات گیری کشور و استان ما ضعف شدیدی دارد، قطعا تامین اعتبار بیشتر از این قسمت منجر به تضعیف درآمدی دهک‌های کم درآمد می‌شود. به عبارت دیگر شیوه نظام مالیاتی کشور و همین‌طور کردستان به نحوی است که از سرمایه جاری در سکه و دلار و بخش‌های نامولد دیگر، چشم می‌پوشد و در مقابل چشم به حقوق و دستمزد کارگران زحمتکش و بنگاه‌های تولیدی مولد و همچنین مصرف کنندگان نهایی می‌دوزد. این مسأله آنجا بیشتر زیان خود را نشان می‌دهد که بدانیم تعداد بنگاه‌های تولیدی قدرتمند و پویا در این استان بسیار اندک است. به تبع این نظام ناصحیح، از نظر اقتصادی در نهایت بنگاه‌های مولد و تولیدی کشور رو به تعطیلی می‌روند و از نظر اجتماعی فاصله‌های طبقاتی افزایش یافته و بزهکاری در جامعه افزایش می‌یابد.
بنابراین اگر درآمدهای نفتی کاهش یابد، یکی از راه‌هایی که به نظر می‌رسد دولت در پی آن باشد، کسب درآمد از طریق مالیاتی است. اگر نظام کنونی مالیات گیری به همین شیوه ادامه یابد و همچنین دولت به دنبال گرفتن مالیات بیشتر از بخش‌های مذکور باشد، پس باید منتظر در تنگنا قرار گرفتن دهک‌های پایین درآمدی از طریق کاهش دستمزدهای حقیقی کارگران و همچنین کاهش درآمد بخش‌های مولدی که ناگزیر به پرداخت مالیات هستند، باشیم. به علاوه بیشتر شدن فاصله طبقاتی و رشد بخش‌های نامولد از دیگر نتایج این افزایش خواهد بود.
دولت برای رهایی از بن‌بست بودجه و منابع مالی چه اقدامی باید صورت بدهد؟
قبل از پاسخ به سؤال شما این نکته را باید یادآور شوم که از جمله راه‌های آسان و سریع و در عین حال مخرب و خطرناک برای پوشش کسری بودجه، افزایش نرخ ارز است. آثار افزایش نرخ ارز را می‌توان توزیع مجدد متوالی درآمدی، بیشتر شدن فاصله طبقاتی، بیکاری گسترده، افزایش رکود اقتصادی و تضعیف تولیدات داخلی با توجه به وابستگی نهاده‌های تولیدی ما به نرخ ارز برشمرد.
اما در خصوص پرسش شما معتقدم حذف هزینه‌های اضافی و ناکارآمد، یکی از بهترین راه‌هایی است که دولت می‌تواند برای جبران کسری درآمد از آن استفاده کند. در این زمینه در گام اول، دولت باید در ابتدا هزینه‌های متفرقه در بودجه را به صورت شفاف بازبینی کرده و در قدم بعدی و در مرحله اجرا، بابت هر ریالی که خرج می‌کند پاسخگو باشد. به نظر می‌رسد کلید جبران کسری بودجه دولت، توسل به این راه باشد و البته ناگفته نماند که این مساله بسیار دشوار بوده و نیازمند عزمی ملی و فرا دولتی خواهد بود.

مكث
ایجاد منطقه آزاد و ارتقای وضعیت اقتصادی استان
کارشناس ارشد اقتصاد در استان می‌گوید:اگرچه طرح مناطق آزاد برای بار دوم رد شد اما صرف صحبت و تبلیغات در خصوص مناطق آزاد نمی‌تواند گرهی از مشکلات استان بگشاید. اگرچه می‌توان برای منطقه آزاد فوایدی را برشمرد، اما باید ببینیم در عمل این پروژه محقق خواهد شد یا خیر و این‌که چه سازوکار و جزییاتی در خصوص آن اعمال خواهد شد. «سبحان وکیلی» می‌گوید: اگر بر طبق اصول و برنامه قرار باشد منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان راه اندازی شود، می‌توان به آینده اقتصاد این استان البته به طور نسبی امید بست.وی می‌گوید: از سوی دیگر یکی از مسائلی که به شدت ضعف آن در استان ما به چشم می‌خورد، نبود بسترهای اولیه چون راه‌های ارتباطی است و اگر دولت پیش از اقدام به اجرای پروژه منطقه آزاد، به شکل اساسی به آن فکر نکند و کارهای بزرگی در این حوزه انجام ندهد به طور قطع این طرح شکست می‌خورد.


مدیر سایت      تاریخ مطلب :    1394/11/07      کد مطلب :  4387
نظرات خوانندگان
نام نویسنده
متن ارسالی
 


تماس با ما
تعرفه تبلیغات
آرشیو مطالب
پیوندها
کلیه حقوق مادی و معنوی وبسایت به پایگاه خبری تحلیلی کاج متعلق می باشد        مطالب مندرج در وبسایت با ذکر منبع بلامانع می باشد             طراحی و اجر : شرکت نرم افزاری ستاره صبح غرب