جستجو    
امروز شنبه 1396/4/3 شمسی برابر با 6/24/2017  میلادی زمان بارگذاری صفحه 4:47


   عناوین جدید
عبور مجردها از سن مناسب ازدواج/کاريکاتور
اداره کشور به دعوا احتیاج ندارد
رهبر انقلاب در دیدار با دانشجویان برتر کشور: عده‌ای تا کلمه‌ «دشمن» تکرار می‌شود، ناراحت می‌شوند
اصولا بود و نبود وزارت ارشاد چه تفاوتی دارد؟
سیاست‌های کلی انتخابات و نظامیان/حل این مسئله احتیاج به شفافيت بيشتري دارد
استعفای وزیر ورزش و جوانان تایید شد
خداحافظی ۳ وزیر با کابینه/ استعفای فانی تکذیب شد
رهبر انقلاب: ممنوعیت ورود نیروهای مسلح و قوای سه‌گانه در دسته‌بندی‌های سیاسی و جناحی انتخابات
بیکاری، مشکل بزرگ اقتصاد ایران
از سال آینده بنزین وارد نمی‌کنیم
یکی از فرماندهان ارشد سابق ناتو : تقابل نظامی ایران و آمریکا بعد از انتخابات حتمي است
نقدی از سر علاقه؛ برسد به دست آیت‌الله
به بهانه پایان احمدی‌نژاد در سپهر سياسي ايران/پایان عصر چپ‌گرایی در ایرانِ بعد از انقلاب
پاپ: التماس می‌کنم در حلب آتش بس كنيد
اعتراف قاپ‌زن حرفه‌اي
آمران حمله به مطهری، نظامی هستند
علی مطهری در نامه‌ای به آیت‌الله یزدی: رویکردتان، دین‌گریز است
ایران بر سکوی نایب قهرمانی جهان تکیه زد
آيا نقد، مصداق ‌‌‌فعالیت تبلیغی علیه نظام‌‌‌ است؟ تاملی بر ‌‌‌فعالیت تبلیغی علیه نظام
به زودي كانديداي مورد حمايت احمدي‌نژاد مي‌آيد! پروژه جديد ياران احمدي‌نژاد؛ معاون اولي او
توضیح رهبر انقلاب درباره جلسه خصوصی با محمود احمدی‌نژاد/ گفتیم صلاح نمی‌دانیم شما شرکت کنید
جناب خان به پیشواز مرگ رفت
دوبار اعدام برای شوهرعمه قاتل
باهنر هم منع احمدی‌نژاد از كانديداتوري را تاييد كرد
زن جوان، قربانی عشق شیطانی شوهر
   مقالات

اعتماد چیزی که این روزها گم شده است

فائزه، فائزه است! «دختر هاشمي» يا «فائزه هاشمي»؟

چه شد که به امروز رسیده‌ایم؟ این نشانه‌های روشن

چرايي بي‌رغبتي اصولگرايان

هشدار درباره نظریه جمهوری مداحان

هفته دفاع مقدس ، مظهر پیروزی مقاومت مظلومانه - کرم محمدی*

مديران‌قانون‌‌پذيرکجايند؟

"بایدها و نبایدهای قانون خدمت وظیفه عمومی"

يمن؛ وجدان‌هاي خواب؛ چشم‌هاي نابينا

نامه صادق زیباکلام به سعيد مرتضوی؛ بسیاری از رویدادهای ۸۸ همچنان در تاریکی‌اند

گزينه‌ نهايي اصلاح طلبان

باندبازی سیاسی به نام اصولگرایی

"ناظری و زیستن به عشق موسیقی ایرانی"

یکسال کلیدی روحانی

ماموران‌ايراني‌بدون‌سفرنامه!

ذبح محترمانه قانون!

مصدق بزرگ و یخ‌بندان مرداد 32

رسانه های قصرشیرین را دریابید

تاریخ کرمانشاه می گوید؛ سهم ما بیشتر از اینهاست!

اصلاحات و رعايت قواعد بازي


کد مطلب  5672      تاریخ مطلب     1395/06/01

ذبح محترمانه قانون!
بدعت‌های فراقانونی با پوشش "انقلابی‌گری" و ...
ذبح محترمانه قانون!
مسعود بزم آرا
گروه سیاسی: اظهارات اخیر جناب علم الهدی در مورد برگزاری کنسرت در شهر مشهد سرانجام وزیر محترم ارشاد را بر آن داشت تا لب به سخن بگشاید و واکنش صریح و قاطع خود را در خصوص فرمایشات امام جمعه مشهد ابراز دارد: "به نظر ایشان احترام می‌گذاریم و منبعد در مشهد کنسرت برگزار نمی‌شود"! (به عبارت صحیح‌تر موسیقی ممنوع است!) این اولین باری نیست که در دولت تدبیر و امید با چنین واکنش‌های مایوسانه و منفعلانه ای روبرو می‌شویم. یکسال پیش هم در ماجرای حضور زنان به ورزشگاه شاهد این احترام‌های فراقانونی بودیم و نتیجه آن را هم دیدیم.

هدف از نگارش این یادداشت نه بحث درباره مقوله کنسرت و یا حتی اجازه حضور زنان در ورزشگاه که هشدار نسبت به بدعت گذاری جدیدی با نام "ذبح قانون به نام احترام" است. دکتر جعفری لنگرودی در کتاب "ترمنولوژی حقوق" در تعریف قانون چنین می‌نویسد: « قانون در معنای خاص دستور کلی (و گاهی جزئی) است که به وسیلۀ مرجع صالح انشا شده و به وسیلۀ مجالس قانونگذار تصویب و سپس به توشیح مرجع صلاحیتدار برسد.» با تامل در تعریف فوق از قانون می‌توان چنین استنباط کرد که:

* وظیفه تعیین و تشخیص قانون، مجالس قانونگذار و وظیفه تصویب و توشیح آن نیز مراجع صلاحیتدار می‌باشند و جز این دو مورد هیچ ارگان یا نهاد دیگری حق دخالت در این حوزه را ندارد. با این تفاسیر بدیهی است که اظهار نظر و تصمیم گیری در این باره نیز نه در حیطه اختیارات و وظایف امام جمعه است و نه خطبه‌های نماز جمعه را می‌توان مرجع مناسبی برای قانون گذاری لحاظ کرد.

* در تعاریف متعددی که در اسناد و مکتوبات موجود است هیچگاه نمی‌توان ترجمانی از قانون یافت که در آن صحبت از "احترام" به میان آمده باشد و یا "احترام کردن به این و آن" را مجوزی برای چشم پوشی از قانون قلمداد کرده باشد.
* عمل به مرّ قانون پس از تصویب توسط مراجع قانون گذار بر همه افراد در اقصی نقاط قلمرو حکومتی واجب الاطاعه می‌باشد و اجرای آن تابع حد و مرز نیست که بعنوان مثال قانونی در غرب کشور بی هیچ حرف و حدیثی به اجرا گذاشته شود اما در شرق کشور جلوی اجرای همان قانون با همان کمیت و کیفیت را بگیرند و آن را غیر مجاز بخوانند.

هیچ کس بالاتر از قانون نیست!! وقتی قوه مقننه قانونی را تایید و قوه اجراییه آن را ابلاغ می‌نماید تمکین به آن بر همه افراد جامعه ـ حتی امام جمعه ـ واجب و محتوم است و تخطی از آن به هیچ عنوان جایز نیست. فراتر از آن چه بسا در کشوری که قوانین آن منطبق بر دین اسلام وضع می‌شود ، عدول از قوانین به مثابه عدول از شرع نیز به شمار آید. این گونه بدعت‌های فراقانونی که گویندگان آن سعی دارند تا با اضافه کردن پسوندها و پیشوندهایی چون "انقلابی‌گری" و "اسلامیت"، رنگ و لعابی بدان بخشند و آن را در انظار عموم موجه جلوه دهند، نه رنگ و بویی از اسلام و نه نام و نشانی از انقلاب را با خود به همراه دارد و مطمئنا جز ترویج بی قانونی و هرج و مرج آفرینی و خدشه دار کردن ساحت قانون هیچ نتیجه‌ای را در بر نخواهد داشت.

حضرت امام خمینی در نکوهش این رویه غلط می‌فرماید : «...حالا که ما انقلاب کردیم باید هرج و مرجى باشیم؟!... نباید ما یک کلمه "انقلاب" بگذاریم و هر کارى دلمان می‌خواهد بکنیم بگوییم که انقلابى است! انقلابى یعنى چه؟ مگر اسلام عوض می‌‏شود در انقلاب؟! اسلام همان اسلام است...» (صحیفه امام، ج‏۱۰،ص۲۷۵) ایشان در سخنی دیگر با بیان اینکه بایستی قانون در راس واقع شود ـ نه احترام اشخاص!! ـ و تاکید بر این که همه افراد کشور باید خودشان را با قانون تطبیق بدهند و تسلیم قانون باشند، بر بدعت‌های مذموم اینچنینی که بدنبال اولویت قرار دادن نظر و عقیده اشخاص نسبت به نص صریح قانون است خط بطلان می‌کشد.

اگر هرچه زودتر جلوی این بدعت گرفته نشود و این امر نکوهیده تبدیل به یک رویه جاری و معمول گردد ، دور از انتظار نخواهد بود که در آینده ای نزدیک شاهد سرایت این رفتار ناپسند به دیگر ارگان ها و نهاد ها باشیم و بعید نیست روزی از راه فرا برسد که از "قانون" تنها نامی بجا ماند و تمامی سیاست ها و تصمیم گیری ها نه مبتنی بر ماده و تبصره‌های قانونی که منطبق بر "احترام!" به ذائقه و پسند مسئولین اتخاذ شود. در پایان نیز چه خوب است به دولت محترم یادآوری شود که انتخاب مجدد شما در انتخابات آتی مشروط به جلب رضایت مردم است نه منوط به سکوت منفعلانه و به اصطلاح واکنش‌های "محترمانه" در قبال این رفتارهای غیر قانونی!


مدیر سایت      تاریخ مطلب :    1395/06/01      کد مطلب :  5672
نظرات خوانندگان
نام نویسنده
متن ارسالی
 


تماس با ما
تعرفه تبلیغات
آرشیو مطالب
پیوندها
کلیه حقوق مادی و معنوی وبسایت به پایگاه خبری تحلیلی کاج متعلق می باشد        مطالب مندرج در وبسایت با ذکر منبع بلامانع می باشد             طراحی و اجر : شرکت نرم افزاری ستاره صبح غرب