جستجو    
امروز یکشنبه 1396/3/7 شمسی برابر با 5/28/2017  میلادی زمان بارگذاری صفحه 7:26


   عناوین جدید
عبور مجردها از سن مناسب ازدواج/کاريکاتور
اداره کشور به دعوا احتیاج ندارد
رهبر انقلاب در دیدار با دانشجویان برتر کشور: عده‌ای تا کلمه‌ «دشمن» تکرار می‌شود، ناراحت می‌شوند
اصولا بود و نبود وزارت ارشاد چه تفاوتی دارد؟
سیاست‌های کلی انتخابات و نظامیان/حل این مسئله احتیاج به شفافيت بيشتري دارد
استعفای وزیر ورزش و جوانان تایید شد
خداحافظی ۳ وزیر با کابینه/ استعفای فانی تکذیب شد
رهبر انقلاب: ممنوعیت ورود نیروهای مسلح و قوای سه‌گانه در دسته‌بندی‌های سیاسی و جناحی انتخابات
بیکاری، مشکل بزرگ اقتصاد ایران
از سال آینده بنزین وارد نمی‌کنیم
یکی از فرماندهان ارشد سابق ناتو : تقابل نظامی ایران و آمریکا بعد از انتخابات حتمي است
نقدی از سر علاقه؛ برسد به دست آیت‌الله
به بهانه پایان احمدی‌نژاد در سپهر سياسي ايران/پایان عصر چپ‌گرایی در ایرانِ بعد از انقلاب
پاپ: التماس می‌کنم در حلب آتش بس كنيد
اعتراف قاپ‌زن حرفه‌اي
آمران حمله به مطهری، نظامی هستند
علی مطهری در نامه‌ای به آیت‌الله یزدی: رویکردتان، دین‌گریز است
ایران بر سکوی نایب قهرمانی جهان تکیه زد
آيا نقد، مصداق ‌‌‌فعالیت تبلیغی علیه نظام‌‌‌ است؟ تاملی بر ‌‌‌فعالیت تبلیغی علیه نظام
به زودي كانديداي مورد حمايت احمدي‌نژاد مي‌آيد! پروژه جديد ياران احمدي‌نژاد؛ معاون اولي او
توضیح رهبر انقلاب درباره جلسه خصوصی با محمود احمدی‌نژاد/ گفتیم صلاح نمی‌دانیم شما شرکت کنید
جناب خان به پیشواز مرگ رفت
دوبار اعدام برای شوهرعمه قاتل
باهنر هم منع احمدی‌نژاد از كانديداتوري را تاييد كرد
زن جوان، قربانی عشق شیطانی شوهر
   مقالات

اعتماد چیزی که این روزها گم شده است

فائزه، فائزه است! «دختر هاشمي» يا «فائزه هاشمي»؟

چه شد که به امروز رسیده‌ایم؟ این نشانه‌های روشن

چرايي بي‌رغبتي اصولگرايان

هشدار درباره نظریه جمهوری مداحان

هفته دفاع مقدس ، مظهر پیروزی مقاومت مظلومانه - کرم محمدی*

مديران‌قانون‌‌پذيرکجايند؟

"بایدها و نبایدهای قانون خدمت وظیفه عمومی"

يمن؛ وجدان‌هاي خواب؛ چشم‌هاي نابينا

نامه صادق زیباکلام به سعيد مرتضوی؛ بسیاری از رویدادهای ۸۸ همچنان در تاریکی‌اند

گزينه‌ نهايي اصلاح طلبان

باندبازی سیاسی به نام اصولگرایی

"ناظری و زیستن به عشق موسیقی ایرانی"

یکسال کلیدی روحانی

ماموران‌ايراني‌بدون‌سفرنامه!

ذبح محترمانه قانون!

مصدق بزرگ و یخ‌بندان مرداد 32

رسانه های قصرشیرین را دریابید

تاریخ کرمانشاه می گوید؛ سهم ما بیشتر از اینهاست!

اصلاحات و رعايت قواعد بازي


کد مطلب  5903      تاریخ مطلب     1395/08/04

فائزه، فائزه است! «دختر هاشمي» يا «فائزه هاشمي»؟


اميد پورعزيز
گروه سياسي: فائزه هاشمي نه شخصيت كاريزماتيكي دارد و نه تلاش كرده كه خود را در حلقه ايده آل گرايي محصور كند. او كه سال هاي سال از چهره هاي جنجالي سياست ايران و فعالين حوزه زنان بوده است، در مصاحبه اخيرش با حسين دهباشي با صراحت لهجه مختص خودش سعي نموده فائزه هاشمي را بهتر و شفاف تر در تاريخ ايران ثبت نمايد. مسلما در اينجا هدف تبليغي و يا حمايتي از اين آيت الله زاده جنجالي مدنظر نيست، بلكه نكاتي چند درباره شخصيت او قابل توجه مي‌باشد كه مختصرا به آنها پرداخته مي‌شود.

فائزه هاشمي كه گويا بقول خودش با زندان رفتنش ثابت قدم تر شده است، شايد بتدريج با پختگي خاص خودش بتواند جايگاه مشخص و تعريف شده تري در صحنه اجتماعي و سياسي ايران براي خويش پيدا كند كه اولا حتي المكان كمتر تحت الشعاع موقعيت پدر و خانواده باشد و ثانيا از جو سياسي هيجاني و مقطعي رها شده و با آرامش و ثبات بيشتري به ايفاي نقش بپردازد.

فائزه هاشمي هميشه با حرف‌ها و اعمال نسبتا خلاف عرف و سنت شكن اش شناخته مي‌شده است، و همواره زندگي اش نيز تحت تأثير اين حواشي و حرف و حديث‌ها قرار گرفته و شايد انرژي زيادي را نيز در اين مسير هزينه كرده باشد. حتي چه بسا به نوعي او هزينه مخالفت عده ايي با پدرش را نيز متقبل شده باشد. زيرا بسياري از افرادي كه قادر نبودند و يا بهانه لازم را براي زير سوال بردن و حمله به آيت الله را نداشتند او را سيبل تهاجم خود كرده و افاقه ي عقده مي‌نمودند. البته شايد به نوعي خود او نيز سيگنال هاي لازم را به رقبا و حسدورزان مي‌داده است.

فائزه همواره سعي كرده است در حد ظرفيت هاي نظام از خود شخصيت مستقل و قالب شكن و منتقدي بروز دهد، ولي اينكه چقدر از اين مواضع، خودِ واقعي او بوده است و چقدرش مصلحت هاي سياسي او و خانواده و همفكرانشان، مسئله‌ايست كه تاريخ بايد قضاوتش را عهده دار شود ولي لااقل با تحليل نتايج فعاليت‌ها و تأثيرگذاري هاي فائزه هاشمي مي‌توان گفت كه احتمالا فائزه هاشمي در مسير پرپيچ و خم ارتقاي جايگاه زنان و احقاق حقوق شان در اين برهه از تاريخ ايران شخصيت مؤثر و مهمي بوده است و جداي از نيات نمي توان در اين مبارزه فرسايشي او را ناديده گرفت.

ولي اينكه در عرصه سياسي ايران فائزه هاشمي به چه ميزان و به چه نحوي اثرگذاري داشته مسئله يست كه بايد آن را در كنار مؤلفه هاي ديگر همچون حزب كارگزاران، تعاملات با اصلاح طلبان، نقش پدرشان و ... تجزيه و تحليل نمود. اينكه فائزه هاشمي اساسا يك سياستمدار حرفه يي بوده است و يا يك فعال اجتماعي-مدني و رسانه يي تأثيرگذار، نيز جاي بحث دارد.

صراحت لهجه فائزه هاشمي در مصاحبه اخير تا حدي قابل قبول است ولي بايد به اين نكته نيز توجه داشت كه اساسا در جوامعي كه ساز و كارهاي دموكراتيك نقص دارند نبايد مسائلي چون ثروت افراد و استفاده از رانت، چندان معيار مهمي جهت قضاوت آنها محسوب شود. زيرا در اين جوامع ابزار لازم براي راستي آزمايي اين ادعاها وجود ندارد و شايد بهتر است كه معيارهاي ديگري همچون كاركردهاي سياسي افراد جهت اعتماد نسبي به آنها مدنظر قرار گيرد.

كما اينكه در سال هاي اخير نيز اين حساسيت ويژه مردم ايران نسبت به مسائل مادي و سوء استفاده هاي احتمالي، پاشنه آشيل سياست ايران شده و بسياري با استفاده ابزاري از آن، اهداف سياسي خود را دنبال كرده و به عوامفريبي پرداخته اند و چه بسا سوء استفاده هاي بسيار كلان تري را پشت اين شعارهاي پوپوليستي عدالت طلبانه خويش داشته اند. لذا شايد بهتر باشد اين معيار لااقل در شرايط غبارآلود موجود، چندان تعيين كننده وجاهت سياسي افراد نباشد.

اما در كنار تمامي مسائل فوق بايد اين را در نظر داشت كه فائزه هاشمي شايد از سر صدق يا احساس و يا هر عامل ناشناخته ديگري، به نوعي سعي مي‌كند كه بسياري از جنبه هاي منفي اطرافيان و باورهايشان را صيقل داده و چهره رحماني تري ارائه دهد، ولي مسلما نمي توان در نهايت از اين موضع گيري‌ها جمع بندي دموكراتيكي داشت و صرفا خوش بينانه به همه مسائل و واقعيات تاريخي آنگونه كه فائزه مي‌خواهد نگريست، ولي لااقل علنا دموكراسي ستيز هم نيستند.

بنظر مي‌رسد مي‌شود فائزه هاشمي را مي‌توان در روند گذار به دموكراسي جامعه يك عامل تأثيرگذار محسوب كرده و شايد با فاصله گرفتن از حواشي و هيجان هاي كاذب حتي انتظارات بيشتري نيز از او داشت. اين انتظارات شايد در غالب يك فعال حقوق زنان و كنشگر اجتماعي چه بسا مفيدتر و كاراتر نيز باشد. چرا كه بقول خودش او را چندان ابايي از عواقب اعمالش نيست و چه بسا هزينه زنداني كردنش بيش از آزاد بودنش باشد. اين انتظارات شايد در آينده مسئوليت بيشتري را متوجه فائزه هاشمي نموده و هدفمندي و اراده قوي تري را از او طلب مي‌كند.


مدیر سایت      تاریخ مطلب :    1395/08/04      کد مطلب :  5903
نظرات خوانندگان
نام نویسنده
متن ارسالی
 


تماس با ما
تعرفه تبلیغات
آرشیو مطالب
پیوندها
کلیه حقوق مادی و معنوی وبسایت به پایگاه خبری تحلیلی کاج متعلق می باشد        مطالب مندرج در وبسایت با ذکر منبع بلامانع می باشد             طراحی و اجر : شرکت نرم افزاری ستاره صبح غرب